Az előző eszmefuttatásom némi kiegészítésre szorul, amire a Lányom hívta fel a figyelmemet. Naivul arra gondoltam, hogy a téma hátterével kapcsolatban (akit ez egyáltalán érdekel és elolvassa) mindenki tisztában van, nem kell részleteznem. Felhívta a figyelmemet, hogy ezek nélkül viszont a firkálásom holmi hirtelen „érzelemkitörésnek” minősül, ami miatt az egész erőtlen, lényegtelen, felszínes marad…
Lássuk hát:
Alapjában véve azért írtam erről a témáról, mert sok-sok éve tudunk róla, hogy vészesen fogynak energia-tartalékaink, mert már tavaly is volt gond az ukrán-orosz gázellátással, mert már sokan, sokszor foglalkoztak a témával hazánkban is, mert a biomassza, a – sokat vitatott - energiafű magyar találmány és a leghatékonyabb a parlagfű ellen,
http://www.zoldtech.hu/cikkek/20061106energiafu
http://www.delmagyar.hu/hirek/energiafuvel_is_lehet_futeni/135950/
http://www.zoldtech.hu/cikkek/20040924szentgyorgyi_zsuzsa
http://www.bmhirlap.hu/index.php?apps=cikk&d=2004-08-04&r=1&c=332521
http://www.geographic.hu/index.php?act=kepgaleria&id=10260
mert tanulmányoztam a termálvizeinket feltüntető térképet, mert láttam, vagy olvastam tavaly a bólyi termálvíz-fűtési rendszerről, s mert most, január 7-én már két alkalmazási módját láthattam az egyik kereskedelmi csatorna híradásában,
http://tenyek.tv2.hu/Belfold/TenyekCikkek/2009-01-07-alternativ_forrasok
és, mert úgy érzem, hogy minden elvész a kapzsiság és a bürokrácia útvesztőjében.
A részletekkel ugyan nem foglalkoztam a napokban, nem kerestem rá a neten, csupán a médiából hallott-látott „aktuális” probléma indított a cikk megírására.
Nem akarom taglalni az orosz-ukrán gázvita részleteit, több száz cikket találhatnak róla (is) a neten. pl.:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Orosz%E2%80%93ukr%C3%A1n_g%C3%A1zvita
http://index.hu/gazdasag/magyar/gzh081231/
Megítélni sem jogom, sem tisztem (nem is értek hozzá...), hogy kinek van igaza, kinek nincs. Igazából csak annyi érdekel belőle, amennyire ez a hazámat, s benne engem érint.
Ha még lenne Szovjetunió, nem okozott volna félreértést, hogy azt írtam az Ukránok zárták el a „gázcsapot”. A napóleoni utalásom is ezt célozta…
Hazánk tranzit-ország. Fekvése folytán mindig jelentős szerepet töltött be a nyugati és a keleti államok összeköttetésében. Ezért, soha nem is fogják „békén hagyni”. Ezért zúzták szét a jól működő vármegye-rendszerünket, s ezért került ismét előtérbe a régiók szerepe az Unióban és határainkon belül is.
Tisztában vagyok vele, hogy Magyarország sohasem érheti el azt a függetlenségi szintet, amit Svájc a magáénak mondhat. Csak azt szerettem volna hangsúlyozni, hogy lehetőségeinkhez képest milyen keveset teszünk önmagunkért.
Bizonyságául annak, hogy 2004-ben (majdnem 5 éve!) milyen esszék születtek a témában, előkerestem egy tanulmányt, amiről azt hittem már rég nincs a neten. Érdemes elolvasni, bár szépséghibája, hogy a szerzője nem írta alá. (Titulusa szerepel a leírtakban, s mivel a neve nem, nem tehetem meg, hogy közzétegyem! Egy link!)
A Lányom szememre vetette (bocs, "inspiráló, konstruktív kritikával élt":D), hogy csak puffogtatok a levegőbe, mert ezek a beruházások költségesek, fel kell mérni a kockázatokat stb. Hát persze! Igen. Csakhogy erről szintén lehet(ett) sokat hallani, olvasni, s még csak azt sem mondhatom, hogy „túlságosan” odafigyeltem. Egyszerűen csak lényegszerűen gondolkodtam… Erről szó esik a fenti dokumentumban és a linkek többségében is. Szakértelmem nincs, ezért ezekre alapoztam.
Egyébként, a bólyi példát alapul véve, Pécsvárad 2009 őszétől tervezi, hogy átáll termálvizes fűtésre. Gondolom, készítettek költségvetést… És, - talán nem tévedek nagyot!(?) –, a makói kórház is termál fűtésű. Sokkal gazdagabbak lennének más önkormányzatnál? Alig hiszem.
A linkekből azonban az is egyértelműen kitűnik, hogy uniós pályázatokat lehet elnyerni ilyen jellegű beruházásokra…
De, megkérdezem: mennyibe kerül azoknak az embereknek a halála, akik azért fagynak halálra, mert országunk fűthetősége 90 %-ban IMPORT gázalapú, melyből 75 % az ukrán vezetéken jut el hozzánk? (Az adatok nem hitelesek, az alábbi linken olvasható):
http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=108114
Mennyi az ehhez mért költsége annak, hogy éljünk a részünkre felkínált lehetőségekkel? Mérhető-e pénzben a fosszilis energiahordozók által okozott szennyezések következménye (globális felmelegedés), amit csökkenthetünk (kiválthatunk?) megújuló energiaforrások alkalmazásával?
Gyors és egyszerű összefoglaló a "Füben, fában energia van" website. - "A gázellátás orvoslása" /Lányom szellemes megfogalmazásában :)/
http://www.agraroldal.hu/boietanol-biometanol-biodimetileter_cikk.html
A témát folyamatosan feszegető kezdeményezők:
http://www.energiagazdasz.hu/tudastar/16
Ezekből és sok más cikkből is kitűnik, hogy hazánk milyen kevés hangsúlyt fektetett a témára.
Már rég nem az a kérdés, hogy mennyibe fog kerülni, hanem tudunk-e gyorsabbak lenni, képesek vagyunk-e gyorsabban cselekedni a pusztulásnál?
És ez csak az egyik része.
Állandóan siránkozunk, hogy egyre több allergiás beteg van az országban a parlagfű megállíthatatlan terjeszkedése miatt. Gondolom nem árulok el semmi újat azzal, ha elmondom, az energiafű leghatékonyabb ellensége a parlagfűnek:
Állandóan siránkozunk azon, hogy kevés turista jön Magyarországra. Minden figyelmünk a Balatonra irányul, miközben lehet, hogy ha kiaknáznánk "igazi" kincsünket, a termálvizet, a "Magyar Tenger" jelentősége ezen a területen lényegesen visszaszorulna.
„A turizmus mellett az energetika, az élelmiszer-, gyógyszer-, és építőipar fejlesztése is kapcsolódhatna a termálvíz alapú nemzeti ipar megteremtéséhez.
A geotermikus energiafelhasználást tekintve a termálvizek hasznosítása jelentősen segítene Magyarország rendkívüli energiafüggőségén - hangsúlyozta Kurunczi Mihály, a Termálenergetikai Társaság elnöke. Ismertetése szerint ma az országban 912 termálkút működik, melyek 100 millió köbméter vizet termelnek ki, holott 380 millió köbméter kinyerésére is alkalmasak lennének. Kiemelte: a talajfűtésre, haltenyésztésre, termálfürdők ellátására, lakóházak fűtésére alkalmas víz kinyerése a költségek szempontjából is előnyös, és környezetvédelmi hatásai is jelentősek. (MTI hír)”
Példának Szolnokot hoztam fel. Itt a turizmus nulla!!! Miközben alattunk termálvíz van, városunk két folyó találkozásában fekszik! Kevés kivétellel már minden multi-hiper-szupermarket itt van, s el nem apadó könnyeinket törölgetjük, mert a Mercedes Kecskemétet választotta. Nem kéne elkezdeni másfelé kacsingatni? De,… ez más lapra tartozik, csak kikívánkozott belőlem…
Már van „kóstolónk” a wellness-turizmussal kapcsolatban, véleményem szerint, neki kéne lódulni, míg meg nem teszi más… Nem csak Szolnokra értettem…
A történelmi utalásom sem volt véletlenszerű. Köztudott, hogy New York után Moszkvában él a világ legtöbb multi-milliárdosa. Vajon megelégszenek-e saját kaszinóik működtetésével, s meddig lesz elég élettér számukra saját országhatáruk? A pszichológiai hadviselést már elkezdték. Csak remélhetjük, hogy megelégszenek ennyivel, s számunkra ezután is a gáz lesz a legnagyobb „gáz”!
/A linkeket véletlenszerűen kapcsoltam, különösebb válogatás nélkül. Mint már mondtam, mindegyik témában rendkívül sok található az interneten. Ezért, elolvasás után, ha úgy ítéltem meg, csatoltam./