2009. január 10., szombat

Gáz már van(?) Akkor most mekkora "gáz" van?

Az előző eszmefuttatásom némi kiegészítésre szorul, amire a Lányom hívta fel a figyelmemet. Naivul arra gondoltam, hogy a téma hátterével kapcsolatban (akit ez egyáltalán érdekel és elolvassa) mindenki tisztában van, nem kell részleteznem. Felhívta a figyelmemet, hogy ezek nélkül viszont a firkálásom holmi hirtelen „érzelemkitörésnek” minősül, ami miatt az egész erőtlen, lényegtelen, felszínes marad…


Lássuk hát:


Alapjában véve azért írtam erről a témáról, mert sok-sok éve tudunk róla, hogy vészesen fogynak energia-tartalékaink, mert már tavaly is volt gond az ukrán-orosz gázellátással, mert már sokan, sokszor foglalkoztak a témával hazánkban is, mert a biomassza, a – sokat vitatott - energiafű magyar találmány és a leghatékonyabb a parlagfű ellen,


http://www.zoldtech.hu/cikkek/20061106energiafu


http://www.delmagyar.hu/hirek/energiafuvel_is_lehet_futeni/135950/


http://www.zoldtech.hu/cikkek/20040924szentgyorgyi_zsuzsa


http://www.bmhirlap.hu/index.php?apps=cikk&d=2004-08-04&r=1&c=332521


http://www.geographic.hu/index.php?act=kepgaleria&id=10260


http://www.vste.hu/?p=52


mert tanulmányoztam a termálvizeinket feltüntető térképet, mert láttam, vagy olvastam tavaly a bólyi termálvíz-fűtési rendszerről, s mert most, január 7-én már két alkalmazási módját láthattam az egyik kereskedelmi csatorna híradásában,


http://tenyek.tv2.hu/Belfold/TenyekCikkek/2009-01-07-alternativ_forrasok


és, mert úgy érzem, hogy minden elvész a kapzsiság és a bürokrácia útvesztőjében.

A részletekkel ugyan nem foglalkoztam a napokban, nem kerestem rá a neten, csupán a médiából hallott-látott „aktuális” probléma indított a cikk megírására.

Nem akarom taglalni az orosz-ukrán gázvita részleteit, több száz cikket találhatnak róla (is) a neten. pl.:


http://hu.wikipedia.org/wiki/Orosz%E2%80%93ukr%C3%A1n_g%C3%A1zvita


http://vallalkozokszovetsege.blog.hu/2009/01/09/lehet_hogy_arfelhajtasi_tervek_vezetik_az_orosz_ukran_gaz_vitat


http://index.hu/gazdasag/magyar/gzh081231/


Megítélni sem jogom, sem tisztem (nem is értek hozzá...), hogy kinek van igaza, kinek nincs. Igazából csak annyi érdekel belőle, amennyire ez a hazámat, s benne engem érint.

Ha még lenne Szovjetunió, nem okozott volna félreértést, hogy azt írtam az Ukránok zárták el a „gázcsapot”. A napóleoni utalásom is ezt célozta…


Hazánk tranzit-ország. Fekvése folytán mindig jelentős szerepet töltött be a nyugati és a keleti államok összeköttetésében. Ezért, soha nem is fogják „békén hagyni”. Ezért zúzták szét a jól működő vármegye-rendszerünket, s ezért került ismét előtérbe a régiók szerepe az Unióban és határainkon belül is.


Tisztában vagyok vele, hogy Magyarország sohasem érheti el azt a függetlenségi szintet, amit Svájc a magáénak mondhat. Csak azt szerettem volna hangsúlyozni, hogy lehetőségeinkhez képest milyen keveset teszünk önmagunkért.

Bizonyságául annak, hogy 2004-ben (majdnem 5 éve!) milyen esszék születtek a témában, előkerestem egy tanulmányt, amiről azt hittem már rég nincs a neten. Érdemes elolvasni, bár szépséghibája, hogy a szerzője nem írta alá. (Titulusa szerepel a leírtakban, s mivel a neve nem, nem tehetem meg, hogy közzétegyem! Egy link!)


http://209.85.129.132/search?q=cache:gV3snBnV6hkJ:eu.mdf.hu/letoltes.php%3Fd_id%3D18+%22Meg%C3%BAjul%C3%B3+energiaforr%C3%A1sok+r%C3%A9szar%C3%A1nya+az+EU-ban%22&hl=hu&ct=clnk&cd=1&gl=hu&lr=lang_hu&client=firefox-a


A Lányom szememre vetette (bocs, "inspiráló, konstruktív kritikával élt":D), hogy csak puffogtatok a levegőbe, mert ezek a beruházások költségesek, fel kell mérni a kockázatokat stb. Hát persze! Igen. Csakhogy erről szintén lehet(ett) sokat hallani, olvasni, s még csak azt sem mondhatom, hogy „túlságosan” odafigyeltem. Egyszerűen csak lényegszerűen gondolkodtam… Erről szó esik a fenti dokumentumban és a linkek többségében is. Szakértelmem nincs, ezért ezekre alapoztam.


Egyébként, a bólyi példát alapul véve, Pécsvárad 2009 őszétől tervezi, hogy átáll termálvizes fűtésre. Gondolom, készítettek költségvetést… És, - talán nem tévedek nagyot!(?) –, a makói kórház is termál fűtésű. Sokkal gazdagabbak lennének más önkormányzatnál? Alig hiszem.


A linkekből azonban az is egyértelműen kitűnik, hogy uniós pályázatokat lehet elnyerni ilyen jellegű beruházásokra…

De, megkérdezem: mennyibe kerül azoknak az embereknek a halála, akik azért fagynak halálra, mert országunk fűthetősége 90 %-ban IMPORT gázalapú, melyből 75 % az ukrán vezetéken jut el hozzánk? (Az adatok nem hitelesek, az alábbi linken olvasható):


http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=108114


Mennyi az ehhez mért költsége annak, hogy éljünk a részünkre felkínált lehetőségekkel? Mérhető-e pénzben a fosszilis energiahordozók által okozott szennyezések következménye (globális felmelegedés), amit csökkenthetünk (kiválthatunk?) megújuló energiaforrások alkalmazásával?


Gyors és egyszerű összefoglaló a "Füben, fában energia van" website. - "A gázellátás orvoslása" /Lányom szellemes megfogalmazásában :)/


http://www.agraroldal.hu/boietanol-biometanol-biodimetileter_cikk.html



A témát folyamatosan feszegető kezdeményezők:

http://www.energiagazdasz.hu/tudastar/16


Ezekből és sok más cikkből is kitűnik, hogy hazánk milyen kevés hangsúlyt fektetett a témára.

Már rég nem az a kérdés, hogy mennyibe fog kerülni, hanem tudunk-e gyorsabbak lenni, képesek vagyunk-e gyorsabban cselekedni a pusztulásnál?

Hazánk nem vállalta!


És ez csak az egyik része.


Állandóan siránkozunk, hogy egyre több allergiás beteg van az országban a parlagfű megállíthatatlan terjeszkedése miatt. Gondolom nem árulok el semmi újat azzal, ha elmondom, az energiafű leghatékonyabb ellensége a parlagfűnek:


Állandóan siránkozunk azon, hogy kevés turista jön Magyarországra. Minden figyelmünk a Balatonra irányul, miközben lehet, hogy ha kiaknáznánk "igazi" kincsünket, a termálvizet, a "Magyar Tenger" jelentősége ezen a területen lényegesen visszaszorulna.


„A turizmus mellett az energetika, az élelmiszer-, gyógyszer-, és építőipar fejlesztése is kapcsolódhatna a termálvíz alapú nemzeti ipar megteremtéséhez.

A geotermikus energiafelhasználást tekintve a termálvizek hasznosítása jelentősen segítene Magyarország rendkívüli energiafüggőségén - hangsúlyozta Kurunczi Mihály, a Termálenergetikai Társaság elnöke. Ismertetése szerint ma az országban 912 termálkút működik, melyek 100 millió köbméter vizet termelnek ki, holott 380 millió köbméter kinyerésére is alkalmasak lennének. Kiemelte: a talajfűtésre, haltenyésztésre, termálfürdők ellátására, lakóházak fűtésére alkalmas víz kinyerése a költségek szempontjából is előnyös, és környezetvédelmi hatásai is jelentősek. (MTI hír)”


Példának Szolnokot hoztam fel. Itt a turizmus nulla!!! Miközben alattunk termálvíz van, városunk két folyó találkozásában fekszik! Kevés kivétellel már minden multi-hiper-szupermarket itt van, s el nem apadó könnyeinket törölgetjük, mert a Mercedes Kecskemétet választotta. Nem kéne elkezdeni másfelé kacsingatni? De,… ez más lapra tartozik, csak kikívánkozott belőlem…


Már van „kóstolónk” a wellness-turizmussal kapcsolatban, véleményem szerint, neki kéne lódulni, míg meg nem teszi más… Nem csak Szolnokra értettem…


A történelmi utalásom sem volt véletlenszerű. Köztudott, hogy New York után Moszkvában él a világ legtöbb multi-milliárdosa. Vajon megelégszenek-e saját kaszinóik működtetésével, s meddig lesz elég élettér számukra saját országhatáruk? A pszichológiai hadviselést már elkezdték. Csak remélhetjük, hogy megelégszenek ennyivel, s számunkra ezután is a gáz lesz a legnagyobb „gáz”!


/A linkeket véletlenszerűen kapcsoltam, különösebb válogatás nélkül. Mint már mondtam, mindegyik témában rendkívül sok található az interneten. Ezért, elolvasás után, ha úgy ítéltem meg, csatoltam./

2009. január 8., csütörtök

Gáz van!

Emlékezzenek csak vissza! Tudósok, kutatók ezrei milyen régóta figyelmeztetnek minket újra és újra a globális felmelegedés következményeire, a Föld energia-tartalékainak rohamos csökkenésére!? Nem sokat tettünk saját jövőnk (gyermekeink jövője!!!) érdekében! /Bush elnök és Ausztrália a két legnagyobb szennyezést kibocsátó állam még a Kiotói Egyezményt sem írta alá…/ Ausztrália legalább nyugton van, de Amerika – már nem először! -, mondvacsinált ürügyekkel háborút vív Ázsiában az olajért (Is. És, gondolom azért is, hogy saját magát, és még néhány embertársát további előnyökhöz juttassa a fegyvergyártás és a háborúzás egyéb "járulékainak" kiaknázásával.)

Gondolom, mindenki hallott már olyan autókról, amelyek nem benzinnel, gázolajjal üzemelnek, hallottak, vagy olvastak a (szintén!) magyarok által felfedezett energiafűről, a fölöslegesen gyártott atomfegyverekről (a felhalmozott mennyiség töredéke elpusztítaná az egész Földet!), és gondolom mindenki fel tudna sorolni az enyém mellé még másik húsz hasonló dolgot, ami fölöttébb bosszantja!?

Vajon a saját kényelmünk megér-e ekkora áldozatot? Bár, hozzám képest a templom egere egy „keresztapa”, vagy még inkább egy arab sejk, mégis többes szám első személyben szólok erről. A gyarlóság alól én sem vagyok kivétel. Én is szeretem, hogy egy kattintásra bekapcsolom a fűtést, itt ülök a számítógép előtt, s közben szól a tévém, még villognak a karácsonyfám fényei, és nemrég zártam el az elektromos sütőmet. Igen. Szeretem a kényelmet, … de! Sok-sok éve csak zuhanyozom, nem merülök nyakig a habfürdőbe, elzárom a csapot, ha fogat mosok, „csak” húsz fok a lakásomban (sokszor csak a szobámban, mert ha nem főzök, a konyhában takarékra veszem a fűtést, igaz, nem is szeretem a meleget. hm.), a szelektív hulladékgyűjtés híve vagyok (az első perctől kezdve, ahogy lehetett!), stiftet használok, nem deo-t, s még sorolhatnám… Szóval én sem vagyok szent, de legalább próbálkozom. Most viszont, ideje, hogy mindenki észbe kapjon! Mindenki! És most nem csak (bár elsősorban igen!) felelős vezetőinkre gondolok…

Persze, egyértelmű, hogy minden haladás ára egy „igazi robbanás”, de nagy-nagy fejlődésünk és civilizációnk építése közben azt a legegyértelműbb tényt nem vettük figyelembe, amit egy (a mi megítélésünk szerint!) tudatlan afrikai, új-guineai, és az összes többi bennszülött is tud: Ne végy el a természettől többet, mint, amire feltétlenül szükséged van, s gondoskodj a pótlásáról!

Nem gondolkodtunk és cselekedtünk felelősségteljesen! Országunknak sem lett volna szabad mindent „egy lapra” feltennie!

Minden lehetőségünk meg lett volna, hogy ne kerüljünk ebbe a csávába. Elég, ha megnézzük az ország termálvizeit feltüntető térképet! Minden káros következmény nélkül ki tudnánk használni az általuk kínált energiát, s ezen kívül hasznunkra válhatna az idegenforgalomban is… A lehetőségekhez képest elenyésző számú termálfürdőt üzemeltetünk! Lásd Szolnok!

Most gáz van, mert nincs gáz! Ha végiggondoljuk, hogy a történelem során mennyi háborút vívtak Európa meghódításáért… A rómaiak, a keresztes hadjárat, tatárok, törökök… mennyi szenvedés, nélkülözés, éhezés, halál, gyász… Mégsem tanultunk belőle semmit! És még valami! Ha már a történelemnél tartunk, abból is okulhattunk volna, hogy Napóleont is a hideggel „gyűrték le” az oroszok! És… Hitler kinyitotta, Ukrajna elzárta a gázcsapot! Saját nemzetének fiait megkímélve, fotelben ülve, s lehet, nem kevesebb "eredménnyel"! Hm.